مقالات, تجهیزات آشپزخانه صنعتی

فر صنعتی

فر صنعتی

فروش فر دیزی پز

فر صنعتی مثل فر دیزی پز جزء تجهیزات پخت رستوران یا قهوه خانه ها مورد استفاده قرار میگیرد. فر دیزی پز در ظرفیت فر دیزی پز 32 تایی و فر دیزی پز 40 تایی و فر دیزی پز 64 تایی تولید می شود. فر دیزی پز از جنس استیل ساخته می شود. فر دیزی پز برای پخت دیزی سنگی در رستوران های سنتی یا سفره خانه های سنتی مورد استفاده قرار میگیرد. در قسمت پایین فر دیزی روی شعله ها صفحه های چدنی ضخیم قرار می گیرد تا گرما به صورت غیر مستقیم داخل فر پخش شود و رویه آن از درب های کشویی استیل می باشد.

انواع فر صنعتی

در منوی رستوران ها، هتل ها، تالارها و سایر مراکز پذیرایی تنوع غذایی زیادی وجود دارد و تجهیزات مختلفی در زمینه ی آماده سازی و پخت این غذاها استفاده می شود. یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی که در بخش پخت بسیار پر کاربرد است دستگاه “فر صنعتی” می باشد. وقتی که صحبت از ” فر” می شود اولین غذایی که ممکن است به ذهن شما خطور کند پیتزا باشد. در حالیکه در آشپزخانه های صنعتی از این دستگاه استفاده های بیشتری می شود و علاوه بر پیتزا، غذاهای دیگری با آن نیز طبخ می شود. البته لازم بذکر است که فر صنعتی انواع مختلفی دارد و از نظر ساختار و نحوه پخت با فر پیتزا نیز متفاوت می باشد. در ضمن فرها از نظر جنس بدنه، ظرفیت، ابعاد و نحوه کار کردن قابل مقایسه با فرهای خانگی نیستند.

فر کامبی چیست؟

فر کامبی یا فر پختِ ترکیبی که در بازار تجهیزات آشپزخانه های صنعتی به فرهای کامبی استیمر معروف هستند، از مدرن ترین تکنولوژی پخت غذا در دنیا بهره می برند.

این فرها از سه اِلمان برای پخت استفاده می کنند: 1- گردش هوای داغ یا کانوکشن، 2- بخار، 3- ترکیب بخار و هوای داغ.

از کانوکشن یا گردش هوای داغ و خشک در پخت انواع غذا از جمله برای پخت نان و کبابی شدن گوشت استفاده می گردد. از بخار در پخت محصولات پروتئینی، ماهی و دم کردن برنج یا پخت سبزیجات با بخار (بخار پز) بهره می گیرند که باعث پختی بسیار عالی با حفظ بافت مواد غذایی می گردد.

هنگام استفاده از پخت ترکیبی، بخار و کانوکشن هر دو باعث طبخ غذا می شوند. استفاده از بخار موجب آبدار شدن غذاها و حداقل انقباض و شرینکیج در مواد غذایی می شود. با به کارگیری فرهای کامبی در هزینه های مالی کارگر و حقوق و مزایا صرفه جویی چشمگیری رخ می دهد. بدین ترتیب حداکثر بهره وری و راندمان در آشپزخانه های صنعتی بدست می آید.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی چیست؟

برای موفقیت یک آشپزخانه صنعتی انتخاب تجهیزات مناسب بسیار ضروری است. آشپزخانه رستوران، هتل، بیمارستان، سازمان، فست فود، کافی شاپ و … هر یک نیازهای متفاوتی دارند که با توجه به کانسپت غذایی، ظرفیت پخت و مقدار فضای موجود در تجهیز باید در نظر گرفته شود. از آنجا که تجهیزات آشپزخانه تنوع زیادی دارد، دسته بندی آن کار آسانی نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی آشنا شوید.

فر صنعتی:

فر پخت ریلی (فر تک پرسی)، فر ته چین صنعتی، فر کانوکشن و فر کامبی یا فر پخت ترکیبی و فر دیزی پز 32 تایی که برای پخت انواع غذاها به کار می‌رود، در این دسته قرار دارند.

فر پخت ترکیبی چیست؟

فر پخت ترکیبی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات پخت آشپزخانه صنعتی، در واقع دستگاهی است، که قابلیت سه روش مختلف پخت را دارند؛

1- همرفتی: از روش همرفت یا به عبارت دیگر، انتقال رفت و برگشتی حرارت خشک، می توان برای پخت انواع نان ها و یا کباب کردن گوشت در متد های مختلف استفاده کرد.

2- بخار: این روش برای پخت های با ظرافت و حساس، شامل غذایی هایی مانند بعضی ماهی ها، برنج، سبزیجات و … که دارای بافت حساس تری هستند، بسیار مناسب است.

3- ترکیبی (بخار و همرفت به طور همزمان): مادامی که دستگاه در حال استفاده از این روش است، به دلیل استفاده ترکیبی و همزمان بخار و حرارت خشک، باعث می شود که غذای داخل دستگاه در بافت بسیار مطبوع آماده شود.

و مهم تر از آن حتما دیده اید که گاهی گوشت های در حال کباب شدن در مقابل حرارت خشک مستقیم حجمشان کوچک شده و ظاهر خود را از دست می‌ دهند. این روش کمترین انقباض بافت مواد غذایی را منجر می شود.

این مقاله، راهنمایی است برای آَشنایی شما با ویژگی های فر های پخت ترکیبی، و اینکه این فر ها چگونه در بهره‌وری بهتر و سودآوری بیشتر به شما کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *