مقالات

تجهیزات پخت

لوازم کافه رستوران

تجهیزات پخت

تجهیزات و وسایلی که در پخت غذا نقش اصلی را دارند تجهیزات پخت نامیده می شوند. تجهیزات پخت تنوع بسیار زیادی دارند که بر حسب نوع منو غذایی رستوران و یا آشپزخانه انتخاب می گردند. تجهیزات پخت شامل اجاق ها، گریل ها، دیگ ها، فر ها  و … می شوند. تجهیزات پخت در آشپزخانه های صنعتی باید بسیار مقاوم و از استیل ضد زنگ ساخته شوند تا در برابر شرایط سخت و محیط گرم و رطوبت آشپزخانه صنعتی دوام بیاورند. اگر درون آشپزخانه یک رستوران ایتالیایی که معروف به انواع غذاها با ماکارونی و پاستا هستند بروید و سپس به داخل یک مغازه ساندویچ فروشی که ساندویچ های معروف ایتالیایی را تهیه می کند وارد شوید، بدون شک در درون آشپزخانه های آنها انواع مختلفی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی را خواهید دید. یک آشپزخانه ایتالیایی دارای یک اجاق گاز صنعتی است در حالی که آشپزخانه مغازه ساندویچی دارای یک فر ریلی پیتزا میباشد. آشپزخانه های صنعتی در اندازه های متفاوت و برخی از آنها منوی غذایی منتوعی دارند. بنابراین آشپزخانه های صنعتی منحصر بفرد زیادی بعلاوه رستورانهای مختلفی وجود دارند.

انواع تجهیزات پخت

تجهیزات دیگ چلوپز 360، 380 و 250 لیتری، تجهیزات دیگ خورشت پز 250، 300 و 360 لیتری، تجهیزات تابه گردان 80 لیتری، تجهیزات اجاق گاز رومیزی 4 شعله، تجهیزات کباب زن اتوماتیک مدل PS400H، مدل PS700H و PS600H، تجهیزات ماهیتابه گردان 80 لیتری از جمله محصولات شرکت پویاصنعت یزد می باشد.

برای بهینه کردن فرایند های کاری در آشپزخانه های صنعتی و به تبع آن افزایش کیفیت محصول خروجی از آشپزخانه، یکی از مهمترین آیتم ها انتخاب مناسب تجهیزات پخت در آشپزخانه ی رستوران ها، هتل ها، بیمارستان ها، دانشگاه ها، کیترینگ ها، فست فود ها، کافی شاپ ها و به طور کلی در هر آشپزخانه صنعتی می باشد.

فروش لوازم رستوران صنعتی

تجهیزات پخت در آشپزخانه های صنعتی می تواند:

5- میزان هدر رفت مواد اولیه را به صورت چشمگیری بکاهد.

6- میزان مصرف مواد اولیه به ویژه برنج و روغن را کاهش دهد.

7- ظاهر غذای طبخ شده را بهتر و چشم نوازتر نماید.

8- بهداشت آشپزخانه صنعتی را ارتقا دهد.

1- کیفیت پخت غذا را به طور کلی بهبود دهد.

2- مصرف حامل های انرژی را در آشپزخانه های صنعتی به شدت کاهش دهد.

3- ارزش غذایی مواد خوراکی را حفظ نماید.

4- فشار کاری آشپزان و سرآشپزان را در آشپزخانه های صنعتی کاهش دهد.

تجهیزات پخت را از کجا بخریم؟

باید توجه داشت تجهیزات را از تولید کننده و یا فروشندگان حرفه ای و معتبر تهیه کرد. تجهیزات آشپزخانه و رستوران، تجهیزات حساس و مهمی در کسب و کار یک فعال صنعت غذا می باشد زیرا در صورت وجود نقص و از کار افتادگی هریک از تجهیزات در لحظه های بحرانی می تواند منجر به خسارت زیادی گردد. تجهیزات ارزان قیمت، مطمئنا خدمات پس از فروش ضعیفی دارند و در مواقع حساس و شلوغی کار، می توانند ایجاد مشکل و خسارت نمایند.

لوازم کامل رستوران
نکاتی برای خرید تجهیزات پخت غذا

فرایند راه اندازی یک رستوران را می‌توان به ساخت یک ساختمان تشبیه کرد. برای این کار ابتدا باید زمین و محل مناسب ساخت رستوران را انتخاب نمایید. سپس باید پایه‌ها و فنداسیون کار را اجرا نمایید. در راه اندازی رستوران این مرحله همان خرید وسایل و تجهیزات آماده سازی و پخت غذا است.

تجهیزات آماده سازی غدا، تجهیزات پخت غذا، تجهیزات شست و شو، تجهیزات سلف و سایر دستگاه های مورد نیاز.

بنابراین یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کار شما خرید تجهیزات است که باید بر اساس اصول استانداردی که در ادامه بیان می‌کنیم، اجرا نمایید تا پایه‌های کسب و کارتان محکم گردد.

پیشنهاد ما این است که منو رستوران خود را کاملا تخصصی در نظر بگیرید و غذاهایی را ارائه دهید که مربوط به نوع خاصی باشد مثلا غذاهای فست فودی. هر چقدر منو شما گسترده‌تر باشد مدیریت کیفیت غذاها سخت‌تر می‌گردد، هزینه‌های خرید تجهیزات بالاتر می‌رود و ارزیابی میزان رضایت مشتریان نیز پیچیده‌تر می‌گردد.

هزینه‌های بزرگ اولیه راه اندازی کسب و کار نباید کیفیت دستگاه‌ها را تحت الشعاع قرار دهد:

هزینه‌هایی مانند خرید یا اجاره ساختمان رستوران و هزینه خرید تجهیزات اولیه مانند تجهیزات پخت غذا بسیار بالا هستند. پیشنهاد ما در این شرایط خرید از فروشنده‌ها و برندهای معتبر است که هم کیفیت محصولاتشان تایید شده است هم پشتیبانی خرابی دستگاه‌ها و تجهیزات را برعهده می‌گیرند که در این صورت شما از هزینه‌های بعدی معاف می‌شوید و هم دستگاه‌های مکانیزه در اختیار دارید.

4مورد از مهم ترین تجهیزات پخت فست فود در آشپزخانه صنعتی

سرخ کن:

یکی از مهمترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی سرخ کن‌ها هستند. این تجهیزات در ابعاد مختلف هستند و با هر کدام می‌توان تعداد مشخصی از سیب زمینی‌ها را سرخ کرد. دستگاه‌های کوچک‌تر را می‌توان بر روی میز آشپزخانه قرار داد و از آن‌ها استفاده کرد و دستگاه‌های با ابعاد بزرگ‌تر و صنعتی خودشان پایه دارند و بر روی زمین آشپزخانه فست فودها نصب می‌شوند. البته به غیر از سیب زمینی می‌توان در آن‌ها ماهی، قارچ و پیاز هم سرخ کرد. سرخ کن‌ها روغن زیادی مصرف می‌کنند.

دستگاه گریل :

گریل‌ها یکی دیگر از تجهیزات مهم آشپزخانه‌‌های فست فود هستند. از آن‌ها برای سرخ کردن همبرگر، تخم مرغ، سوسیس، استیک، پنکیک، مرغ یا ماهی استفاده می‌شود. انواع خانگی آن را می‌توانید در ابعاد کوچک در خانه بر روی میز آشپزخانه قرار دهید. انواع صنعتی آن در ابعاد بزرگ که بر روی زمین قرار می‌گیرند را در فست فودها مورد استفاده قرار می‌دهند.

یخچال و فریزر :

یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی یخچال و فریزرها هستند که وجود آن‌ها برای تازه نگه داشتن مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن‌ها ضروری است. این تجهیزات به صورت 24 ساعته حتی در زمانی که رستوران تعطیل است باید روشن باشند بنابراین برق زیادی مصرف می‌کنند.

هود:

هودها هم یکی از تجهیزات مهم این رستوران ‌ها هستند. چرا که با کمک آن‌ها تمامی بوها و گازهای بعضا خطرناک برای سلامتی از محیط رستوران و آشپزخانه کشیده می‌شوند و به بیرون فضای آشپزخانه انتقال داده می‌شوند.

وسایل فست فود
دستگاه گریل گوشت
تولید فریزر صنعتی
هود صنعتی رستوران

از خرید و استفاده از این تجهیزات پخت در آشپزخانه خودداری نمائید:

فرهای مخصوص یک نوع غذا:
فر آجری پیتزا بنظر سبب خوشمزه تر شدن پیتزا میشود. اگرچه، یک فر آجری می تواند سه تا چهار برابر نسبت به فرهای گازی معمولی هزینه های شما را کاهش دهند، اما آنها فقط برای پخت پیتزا مناسب طراحی شده اند. در هنگام خرید، شما ابتدا باید برای خود مشخص کنید که شما این فر را فقط برای پخت پیتزا می خواهید یا می خواهید غذاهای بیشتری با آن بپزید. اگر شما فقط یک فر برای طبخ یک غذای خاص خریداری کنید در آیند باید فرهای بیشتری بخرید و این هزینه های شما را چند برابر می کند.

فرهای الکتریکی:
آنها به سختی داغ می شوند و سبب می شوند هزینه برق شما سر به فلک بکشد.

پیتزا خانگی بدون فر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *