آموزش آشپزی, تجهیزات آشپزخانه صنعتی

فلافل چیست؟

فلافل

فلافل

فلافل یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه ترین غذاها در خاورمیانه‌ای است. گرده هایی سرخ‌شده و برشته‌ شده در روغن که جنوبی‌ها در ایران مهارت زیادی در طبخ آن دارند. فلافل در کنار سوسیس بندری از محبوب‌ترین غذاها در جنوب کشور ماست که با طعم تند و تیزشان طرفداران زیادی برای خود دارند.
نام فلافل در کشورهای مختلف، متفاوت است. در یمن به فلافل باجیه، در مصر و سودان با باقلا تهیه می‌شود و طعمیه گفته میشود در ایران این غذا به عنوان یک خوراکی لبنانی شناخته می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد فلافل از مصر به شامات و عراق رسیده باشد.

فلافل چیست

فلافل چیست؟

مواد تشکیل‌دهنده فلافل، شامل نخود به همراه ادویه‌های خاص است که با هم کاملا مخلوط شده و به صورت دایره ای مانند در می‌آیند و در سپس در روغن سرخ می‌شوند.فلافل یک غذای گیاهی محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورهای خاورمیانه‌ای فلافل را با نان پیتا همراه با ترشی، سس تند، و مخلفاتی مانند گوجه فرنگی، خیار و کاهو سرو می‌کنند.

مواد تشکیل‌دهنده فلافل

اصلی ترین ماده تشکیل دهنده فلافل نخود است، اگرچه در برخی کشورها با لوبیا فاوا، باقلا یا ترکیبی از این دو تهیه می شود. گاهی نیز این مواد با گیاهان تازه مانند جعفری، گشنیز و شوید و ادویه‌جاتی از جمله زیره سبز، گشنیز و فلفل قرمز خرد شده ترکیب می‌شود.

در دستور پخت‌های این غذا آمده است که بهتر است به این ترکیب، جوش شیرین نیز اضافه شود. از آنجا که جوش شیرین یک عامل افزایش دهنده است، کمک می‌کند تا مواد فلافل متراکم نشود و بافتی لطیف و ترد داشته باشد.

طرز تهیه فلافل

برای داشتن فلافل با کیفیت و خوشمزه ، در تهیه این غذا از نخود خشکی استفاده می‌کنند که یک شب آن را خیس کرده‌اند. اگرچه برخی ممکن است از نخود کنسروی نیز استفاده می‌کنند، وقتی سرخ می‌شود، انسجام خود را از دست می‌دهد . اگر قصد دارید از نخود کنسروی برای تهیه این غذا استفاده کنید، بهتر است به مواد اولیه خود، اندکی آرد سوخاری اضافه کنید تا مواد بافت منسجم‌تری پیدا کنند.

بعد از گذشت یک شب، نخودهای شما کمی نرم‌تر می‌شوند و می‌توانید آنها را در مخلوط‌کن با مواد دیگر ترکیب کنید. نخودها و پیاز را در کاسه‌ مخلوط‌کن که تیغه‌ فلزی دارد بریزید و فلفل، گشنیز، جعفری، تخم گشنیز، نمک، سیر و زیره را به کاسه اضافه کنید و آن‌ها را با هم مخلوط کنید تا زمانی که همه آن‌ها خوب خرد شوند و حالت خمیری پیدا کنند.

آرد و بکینگ پودر را روی ترکیبی که آماده کرده‌اید بپاشید و هم بزنید. میزان آرد تنها باید به قدری باشد که وقتی می‌خواهید توپ‌های فلافل را درست کنید آن‌ها به دستتان نچسبند؛ پس با اضافه کردن بیش از اندازه آرد فلافل را سفت و خشک نکنید.

از خمیر فلافل به اندازه گردو جدا کرده و با دست آن را مانند توپ گرد کنید. سپس با فشار دست کمی بیضی یا صاف کنید. می‌توانید از ابزار آشپزخانه اسکوپ فلافل نیز برای این کار استفاده کنید. در فاصله قالب زدن فلافل‌ها مقدار قابل توجهی روغن را در تابه کوچکی بریزید و روی اجاق بگذارید. وقتی روغن حسابی داغ شد، فلافل را در آن بیندازید. داغی روغن باید به حدی باشد که اطراف فلافل شروع به قل‌قل کند.بعد از برشته شدن فلافل ها آماده سرو هستند.

طرز تهمه فلافل

در ساندویچی ها، فلافل فروشی ها و فست فودی ها که فلافل جز پرفروشترین ساندویچ ها میباشد، میتوان از دستگاه فلافل زن صنعتی استفاده کرد که صرفه جویی زیادی در زمان و پرسنل دارد. با استفاده از این دستگاه که بدون دخالت دست کار می کند از نظر بهداشتی هم بسیار اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *