مقالات

دیگ چلوپز

برنج طبیعت دیگ چلوپز

دیگ پلوپز صنعتی یا دیگ چلوپز صنعتی

برای مکانیزه کردن عمل آبکشی کردن و پخت و دم کردن برنج در مقادیر زیاد و جلوگیری از هدر رفتن وقت و صرفه جویی در مصرف آب با طراحی و الگو برداری از نمونه های پیشرفته خارجی دیگ پلوپز صنعتی استیل در ظرفیت های مختلف تولید شده است. دیگ پلوپز صنعتی یا همان دیگ چلوپز صنعتی که یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی است از چند قسمت تشکیل شده است که از جمله آن می توان به بدنه اصلی دیگ چلوپز صنعتی ، آبکش تمام استیل ، شیر تخلیه دیگ پلوپز صنعتی، درب دیگ ، یک لایه روغن یا آب به سفارش مشتری، پایه های قابل تنظیم و … اشاره کرد.

روش پخت دیگ چلوپز صنعتی

جهت پخت برنج توسط دیگ چلوپز صنعتی بسته به نوع برنج که ایرانی و یا خارجی باشد متفاوت است. جهت طبخ برنج ایرانی تجربه نشان داده است که بهتر است زمانی که برنج در دیگ جوشید و آماده دونگیری گردید می بایست آبکش دیگ را زیر شیر قرار داده و سپس به دونگیری برنج نمود. در مورد برنج های خارجی از جمله هندی و یا تایلندی میتوان برنج را درون خود دیگ دونگیری نمود. روش کار به این صورت است که برنج از قبل خیس شده را درون آبجوش دیگ ریخته و پس از گذشت زمان دونگیری، اقدام به دونگیری نموده و برنج را دم می نماید.

دیگ چلوپز

کمتر سفره ایرانی است که در هنگام مهمانی ها با برنج زینت نگردد و بانوان ایرانی هنر و سلیقه خود را با طبخی اصولی از آن به نمایش نگذارند و اما در رستوران ها هم این باز برنج است که هنر سرآشپز آن آشپزخانه را به نمایش می گذارد و همگی را غافلگیر کرده و سروی بی نظیر را به نمایش می گذارد، اگرچه این هنر تأثیر شگرف بر نتیجه دارد اما امروزه نمی توان تاثیر تجهیزات را نادیده گرفت به گونه ای که حتی آشپزان نیمه حرفه ای به مدد این تجهیزات دست پخت هایی به مراتب عالی و در حد آشپزان حرفه ای را از خود به نمایش می گذارند، دیگ های چلوپز پویاصنعت همانی است که رویای دست یافتن به برنج هایی قدکشیده و مجلسی را حتی برای آشپزان نیمه حرفه ای فراهم نموده است.

استحکام و مقاومت دیگ چلوپز پویاصنعت

دیگ های تولید شده در ایران عموما از پاتیل های ساخت ترکیه یا پاتیل های پرسی استفاده می کنند. شرکت های ترکیه ای به دلیل نداشتن علم روز و منابع مالی محدود تر، پاتیل هایی با کیفیت پایین تولید و روانه بازار می کنند. متاسفانه برخی شرکت های ترکیه ای در حوزه تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی، برای ایران در حال تولید پاتیل های پرسی با کیفیت بسیار پایین می باشند که باعث حوادث ناگواری همچون انفجار در آشپزخانه می شوند. همچنین دیگ های تولید شده با پاتیل های جوشی از نقطه های جوش باز می شوند. پویاصنعت با به کار گیری پاتیل های باکیفیت در دیگ های پخت برنج خود، استقامت چندین برابری نسبت به دیگر دیگ های داخل ایران شده است و بدین ترتیب موجب افزایش سطح ایمنی در آشپزخانه می شود.

rice cooker
چلوپز 300 لیتری

در زمان های گذشته برای طبخ برنج از دیگ پخت برنج استفاده می شده است ولی این دیگ های چلوپز از حالت سنتی خود رفته رفته فاصله گرفته و به دیگ های چلوپز صنعتی امروزی تبدیل شده اند.

در گذشته از فلز آلومینیوم برای تولید دیگ پخت برنج استفاده می کردند ولی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و مزیت های فلز استیل برای ساخت چلوپز از این فلز استفاده شده است . در دنیای امروز با توجه به افزایش جمعیت و کمبود زمان جهت پخت غذا نیازمند دستگاه هایی هستیم تا بتوانند در کمترین زمان با کیفیت ترین غذا را طبخ کنند، یکی از این دستگاه ها دیگ چلوپز صنعتی یا همان دیگ پلوپز صنعتی می باشد.

یکی از دلایلی که باعث شد دیگ چلوپز صنعتی یا همان دیگ پلوپز صنعتی جای دیگ پخت برنج سنتی را بگیرد آسان سازی پخت و همچنین کاهش هزینه ها، کاهش اتلاف وقت و کاهش مصرف انرژی در این دیگ های چلوپز صنعتی بود.

نحوه کار دیگ های چلوپز صنعتی

نحوه کار کردن با دیگ های چلوپز صنعتی که یکی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی است بسیار راحت می باشد و عملکرد این چلوپز صنعتی یا همان پلوپز صنعتی مدرن با بخار است و نیاز به روغن را در پخت برنج از بین برده است، تولید این دیگ های برنج صنعتی همانطور که عرض شد علاوه بر صرفه جویی در زمان و انرژی و هزینه باعث حفظ محیط زیست نیز گردیده است و استفاده از چلوپز صنعتی جهت پخت و دم کردن برنج باعث شده تا محیط آشپزخانه های صنعتی بسیار تمیز مانده و با کمترین حرارت برای آشپزها و کاربرها محیطی خوب ایجاد می کند.

دیگ چلوپز 250 لیتری

1- استفاده از لولای مناسب جهت سهولت باز و بسته کردن درب
2- مجهز به گیره های کلیپس روی درب جلوگیری از خروج بخار
3- دارای آبکش مشبک پرسی از جنس استیل جهت جلوگیری از تشکیل ته دیگ و سهولت در آبکشی برنج
4- مجهز بودن دستگاه به شیر تخلیه جهت آبکشی برنج و عدم نیاز به آبکشی دستی
5- مجهز به سوپاپ اطمینان استیل جهت خروج بخار
6- استفاده از نوار سیلیکونی جهت آکبندی درب دیگ، قرار گرفتن شیرهای گاز در بالای دیگ به دلیل آسیب ندیدن در معرض گرما
7- استفاده از عایق حرارتی(پشم سنگ) به ضخامت 9 سانتی متر جهت جلوگیری از پرت انرژی و استفاده بهینه سوخت
8- همچنین این دیگ چلوپز صنعتی مجهز به یک دودکش استیل جهت خارج شدن بخار نیز می باشد.

دیگ چلوپز 360 لیتری

1- استفاده از قطعات مقاوم و با کیفیت با عمر مفید بالا
2- مجهز به سوپاپ اطمینان مقاوم در برابر اسید ها و گاز های حاصل از احتراق
3- دارای برنرهای استیل مخصوص جوش آوردن سریع آب برنج
4- دارای درب دوجداره با عایق هوا
5- دارای لاستیک آببندی سیلیکونی خالص با کیفیت عالی و دارای 4 عدد کلیپس
6- دارای جداره عرق گیر جهت برنگشتن بخار درب دیگ چلوپز 360 لیتری به داخل پاتیل پخت برنج
7- دارای سبد مشبک از جنس استیل نگیر در داخل پاتیل پخت جهت جلوگیری از تشکیل ته دیگ و سهولت در آبکشی برنج
8- دارای لولای قوی استیل جهت حفظ وزن درب دیگ چلوپز 360 لیتری و سهولت باز و بسته کردن درب و با استفاده از فنر استیلدارای عایق حرارتی 9- پشم سرامیک و عایق هوا جهت جلوگیری از پرت حرارتی و کاهش دما در محیط و داغ نشدن بدنه دیگ
10- استفاده از یک دودکش ساخته شده از ورق استیل مناسب جهت هوا رسانی و سوختن بهتر شعله ها

Rate this post
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.