مقالات

دسته بندی وسایل رستوران

دسته بندی وسایل رستوران

برای شروع داشتن یک آشپزخانه صنعتی چه چیز هایی لازم است؟

دسته بندی وسایل رستوران

اصلی ترین بخش یک رستوران، آشپزخانه ی آن است. برای اینکه یک آشپزخانه با کارایی لازم و ایده آل داشته باشید باید از تجهیزاتی با کیفیت بالا و جانمایی مناسب استفاده نمایید. تجهیزات رستوران شامل همه ی وسایل کوچک و بزرگی می شود که جهت ذخیره و نگهداری مواد اولیه تا پخت غذا استفاده می شود .

برای تهیه ی این تجهیزات، ابتدا باید شناخت صحیحی از نیازهای خود داشته باشید. از طرفی هم نحوه چیدمان این تجهیزات باید دسترسی سریع و راحت را برای پرسنل آشپزخانه میسر کند. به این نوع چینش تجهیزات، ارگونومی گفته می شود. پیش نیاز داشتن یک آشپزخانه ارگونومیک تهیه ی یک نقشه ی مناسب با در نظر گرفتن ابعاد آشپزخانه، راه های تهویه، لوله کشی آب و فاضلاب، آبراها و مدار های الکتریکی آشپزخانه است. به منظور  اینکه انتخاب درستی داشته باشید و سرمایه تان را به شکل درست و به جا خرج کنید. حتما از تولید کننده های مجرب که می توانند مشاور خوبی برای شما باشند، استفاده کنید.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی بخش آماده سازی (Preparation kitchen)

برخی از تجهیزات این بخش برای غذاهای فست فود و یا رستوران ها مشترک است. میز کار استیل، چرخ گوشت صنعتی و یا فریزر میز کاری در هر آشپزخانه صنعتی با هر منوی غذایی کاربرد دارد. اما تجهیزاتی مانند پاتیل، برای خیساندن برنج مختص غذاهایی پلویی و رستوران ها است.

اسلایسرهای غذا: از این پروسسور ها یا میکسرهای مخصوص که سرعت و راندمان آشپزخانه شما را افزایش میدهند میتوان در قطعه کردن و مخلوط کردن انواع مواد اولیه استفاده کرد.

میزهای آماده سازی: این میزها که در هر آسپزخانه صنعتی وجودش لازم و حیاتی است به شما کمک میکند تا با تسلط بیشتری به مواد اولیه دستور تهیه غذای مورد نظرات دسترسی داشته باشید.

میکسرها: میکسرها وظیفه مخلوط کردن مواد غذایی به حجم دلخواه شما دارا می باشند.

آشپزخانه صنعتی
تجهیزات پخت رستوران
تجهیزات-بخش-نگهداری

تجهیزات پخت رستوران (Cooking line)

تجهیزات و لوازم پخت و پز پاشنه آشیل هر رستورانی است. وقتی برای تهیه این لوازم آماده میشوید حتما به حجم و زمان استفاده از آنها دقت کنید، در حالی که تجهیزات کوچکتر ممکن است ارزانتر و بصرفه‌تر بنظر بیایند، اما برای پخت انبوه در ساعات متوالی مناسب نیستند و ممکن است راندمان کار شما را در دراز مدت کاهش دهند و موجب هزینه بیشتر برای شما شوند.

فر پخت و پز: این وسیله میتواند حکم آچارفرانسه شما در آشپزخانه‌تان را داشته باشد که میتوانید برای پختن، روست کردن و بسیاری از موارد دیگر از آن استفاده کنید. بسته به نیاز شما یک فر یا مجموعه از فرهای نیمه صنعتی یا صنعتی مناسب کار شما خواهد بود.

شعله گاز: با توجه به نیاز شما میتوانید از شعله های گاز چندتایی بهره ببرید تا سرعت پخت و تهیه غذای شما افزایش یافته و همزمان بتوانید به چند سفارش مختلف خود برسید.

سرخ کن صنعتی: سینک های صنعتی سرخ کن برای کاربردهای متفاوت از سرخ کردن سیب زمینی تا سرخ کردنی‌های مخصوص شما مانند مرغ سوخاری.

گریل: گریل‌های صنعتی که برای پخت و پز انواع غذاها مناسب میباشند و طعم دودی و خاصی به غذاهای مخصوص مشتریان شما خواهند داد.

صفحه گریل: صفحه‌های گریل که برای موارد متفاوت استفاده میشوند و تفاوت آنها با گریل معمولی نبود شعله مستقیم است و حرارت توسط صفحه استیل یکپارچه به غذا منتقل میشود، با آن میتوانید انواع مختلفی از غذاهای ایرانی را طبخ کنید.

گرم کن غذا: گرم کن‌ها کمک میکنند تا غذای شما در دمای معینی گرم نگه داشته شود تا زمان سرو آن فرا برسد و از آن میتوانید برای گرم کردن انواع خوراکی‌های خود مانند نان استفاده کنید.

توستر توری: بهترین گزینه برای تمام کردن پخت غذا، طعم دادن و یا آب کردن انواع خوراکی ها مانند پنیر روی غذای شما، توسترهای مخصوص با توریهای استیل هستند.

توستر نان: اگر در رستوران شما صبحانه سرو میشود یا غذاهای سنتی با نان سرو میکنید حتما حداقل یک توستر صنعتی با چند محفظه نیازتان خواهد شد.

قهوه ساز و چای ساز: بسته به سلیقه و نوع رستوران شما، یک قهوه ساز خوب یا چای ساز صنعتی کمک دست خوبی برای شما خواهد بود.

ماکروویو: ماکروویو ساده ترین روش گرم کردن مواد غذایی است و میتوانید از آن برای گرم کردن سس ها، یا مواد یخ زده استفاده کنید.

لازم به ذکر است حتما در هنگام خرید تمام موارد بالا به مصرف انرژی آنها و هزینه آن برای شما دقت کنید. تمام این وسایل دارای مصرف انرژی بسیار بالایی هستند که در هزینه نهایی طبخ غذاهای شما موثر خواهند بود.

تجهیزات بخش نگهداری

منظور از نگهداری، سالم و تازه نگهداشتن مواد اولیه غذایی و هم چنین گرم و مطبوع نگهداشتن غذاهای آماده شده تا زمان سرو می باشد. یخچال و فریزر صنعتی، کابینت استیل، کانتر گرم برقی و گازی و گرمخانه غذا برای این منظور استفاده می شوند.

تجهیزات آشپزخانه سرد (Cold kitchen)

در این خط عملیات تهیه کلیه بشقاب های سرد و سالادها و دسرها انجام میگیرد این تجهیزات که معمولا از فریزر و یخچال های خوابیده و تاپینگ های سالاد شکل گرفته است، در آشپزخانه های آسیایی از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

تجهیزات سرو گرم نگهدارنده ها (Serving line)

معمولا در آشپزخانه ها پس از پخت با خط سرو و یا گرم نگهدارنده ها مواجه هستیم که عملیات پردازش غذا اعم از گارنیش یا بشقاب آرایی برای سالن و یا بسته بندی برای دلیوری روی این خط انجام میپذیرد. تجهیزات این خط شامل شلف های گرم با المنت، هات بن ماری ها، هلدینگ کابینت ها، بنکوئیت ترولی و احیاناً سطح گرم استیل و بشقاب گرم کن میباشد.

تجهیزات نمایشی سرد و گرم (دیسپلی های گرم و سرد) Hot and cold display

این تجهیزات معمولاً در قسمت های انتهایی یک آشپزخانه و رو به سالن قرار میگیرد و نمایش عرضه محصولات خاص یک رستوران معمولاً در این تجهیزات صورت میگیرد.

همانند وسایل سرمایش، هر رستورانی نیازمند لوازمی برای نگهداری از مواد غذایی خود چه برای سرو و چه برای آماده سازی های اولیه است.

قفسه‌ها: شما از قفسه‌ها میتوانید در یخچال های بزرگ صنعتی خود یا در آشپزخانه برای تفکیک و دسته بندی مواد غذایی خود استفاده کنید و به اشپزخانه خود نظم دهید.

چرخ دستی: از چرخ دستی‌ها برای سرو غذاها به میهمانان رستورانتان یا برای جابجای مواد غذایی میتوانید استفاده کنید.

رک‌های صنعتی: رک‌های صنعتی مناسب انبار موقت مواد غذایی مانند نان هستند، و معمولا ارتفاع زیاد و عرض کمی دارند.

ظروف نگهداری غذا: این ظروف برای نگهداری غذاهای خشک یا سس ها استفاده میشوند و دارای درب وکیوم میباشند و از آلوده شدن و هوا خوردن مواد اولیه تا زمان استفاده جلوگیری میکنند.

رک های خشک کن: این رک ها همانند باقی رک ها دارای ارتفاع زیاد و عرض کم هستند و برای نگه داری تجهیزات آشپزخانه شما و یا خشک کردن آنها مانند تخته های گوشت و یا چاقوها استفاده میشوند.

مدلهای مختلفی برای تجهیزات سرمایشی وجود دارد، و مدلی که شما انتخاب میکنید کاملا بستگی به نوع رستوران و فعالیت شما خواهد داشت. ما در لیست پایین تجهیزات مورد نیاز شما را قید کردیم ولی انتخاب حجم و اندازه آنها کاملا بستگی به نیازهای شما دارد.

یخچال: یخچال‌ها در انواع مختلف اتاقک، ایستاده صنعتی، جلو باز و سوپرمارکتی و یا درب بازشو ساده قابل تهیه هستند.

فریزرها: همانند یخچال ها، فریزرها در سایزها و مدل های مختلف قابل تهیه یا سفارش هستند.

دستگاه یخ ساز: این دستگاه ها یکی از ملزومات مورد نیاز هر رستورانی برای مقاصد متفاوت است.

دستگاه نوشابه ساز: بسته به سلیقه شخصی، شما میتوانید از دستگاه های نوشابه ساز استفاده کنید و نوشابه را در لیوان به مشتریان خود سرو نمایید.

تجهیزات-نمایشی-سرد-و-گرم

تجهیزات نظافت و شست‌و‌شو 

از آنجایی که تمیز بودن یک رستوران از دید مشتریان هیچ وقت پنهان نمی ماند و در نگاه اول مورد توجه قرار می گیرد، لازم است شما به عنوان مدیر یک رستوران و یا سرپرست آشپزخانه این موضوع را حتما در رأس کارهای خود قرار دهید. از اینرو باید نظارت کامل بر روی شستشو و تمیزی ظروف سرو، ظروف آشپزی و سایر تجهیزات آشپزخانه صنعتی داشته باشید. برای شست و شوی مواد اولیه مانند مرغ، ماهی، سبزیجات و… و هم چنین تمیز کردن ظروف و تجهیزاتی که برای آماده سازی و پخت غذا استفاده می شوند نیاز به تجهیزاتی مانند وان صنعتی یا سینک ظرفشویی صنعتی، ترولی آبچکان و کابینت آبچکان می باشد.

در صورتی که ظرفیت رستوران شما بالا است و تعداد ظروف مورد استفاده زیاد است ماشین ظرفشویی صنعتی گزینه ی مناسبی برای شما خواهد بود که از نظر میزان تمیزی و تعداد شکسته شدن ظروف نسبت به زمانی که پرسنل این کار را انجام می دهند، نتیجه ی مطلوب تری برای شما خواهد داشت. البته تجهیزات دیگری مانند سیخ شوی و جا سیخی، وان شستشو و سینک ظرفشویی نیز در این دسته بندی قرار خواهند گرفت. البته برای رستوران ها، هتل ها و مؤسساتی که تعداد مشتریان یا پرسنل آن ها زیاد است به منظور سرعت دهی به شست و شوی ظروف و هم چنین افزایش میزان تمیزی و کاهش شکستن ظروف از ماشین ظرفشویی صنعتی استفاده می شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی با کارشناسان فروش شرکت پویا صنعت در ارتباط باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “دسته بندی وسایل رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.